Aktivitetet kërkimore njohëse në grupin e dytë të ri: temat, qëllimet dhe objektivat
Aktivitetet kërkimore njohëse në grupin e dytë të ri: temat, qëllimet dhe objektivat
Anonim

Zhvillimi i fëmijëve është gjithmonë i pari për një prind të dashur dhe të kujdesshëm. Dhe kur fëmija është vetëm 3-4 vjeç, prindërit përpiqen gjithmonë të përdorin të gjitha llojet e lojërave edukative për fëmijët 4 vjeç. Një fëmijë në këtë moshë tashmë po ndjek kopshtin e fëmijëve. Prandaj, zhvillimi i veprimtarive njohëse dhe kërkimore të parashkollorëve siguron vazhdimësinë e synimeve të familjes dhe kopshtit.

Vlera e zhvillimit të aktiviteteve

lojëra edukative për fëmijë 4 vjeç
lojëra edukative për fëmijë 4 vjeç

Çdo aktivitet i fëmijës mëson diçka ose përforcon aftësitë ekzistuese. E njëjta gjë vlen edhe për aktivitetet kërkimore njohëse në grupin e dytë të vogël. Në procesin e zbatimit të tij, fëmija kënaq kureshtjen dhe interesin e tij të natyrshëm për eksperimente me objekte të botës përreth dhe njohuri për vetitë e tyre.

Qëllimi i njohjes-Aktiviteti kërkimor është formimi i ideve fillestare për materialet që mund të përdoren për të bërë objekte. Fëmijët mësojnë qëllimin e objekteve dhe mësojnë se si t'i përdorin ato në mënyrë korrekte.

Objektivat e këtij aktiviteti për fëmijët e moshës 3-4 vjeç janë si më poshtë:

  • krijoni një situatë problematike loje për fëmijën, ndikoni në hyrjen e tij në të (roli kryesor mbetet mësuesi);
  • aktivizoni dëshirën e fëmijëve për të zgjidhur situatën aktuale problemore dhe kërkoni mënyra të reja për të dalë prej saj (mësuesi merr pjesë aktive në këtë);
  • kontribuoni në zhvillimin e një studimi më të plotë të objekteve dhe objekteve të botës.

Vëmendja më e madhe tërhiqet nga vetitë e objekteve natyrore që fëmijët "zbulojnë" vetë në procesin e kryerjes së eksperimenteve në aktivitetet kërkimore njohëse. Fëmijët kryesisht studiojnë vetitë e ujit, rërës, argjilës, letrës, gurëve, bimëve etj.

Mjetet e njohjes së botës përreth

Aktiviteti kërkimor njohës i fëmijëve parashkollorë bazohet në vëzhgim. Fëmija kënaqet duke parë përvojat e mësueses në kopsht apo prindërve në shtëpi. Ata gjithashtu mund të jenë të interesuar të vëzhgojnë natyrën dhe fenomenet e saj, si rritja e pemëve dhe shkurreve, studimi i gjetheve dhe frutave.

Gjithashtu, aktivitetet kërkimore njohëse në grupin e dytë të vogël shoqërohen me veprime dhe objekte. Për të studiuar objektin, qëllimin dhe vetitë e tij, fëmija kryen detyra të ndryshme me të.manipulim.

Duke përdorur mjetet kryesore të njohjes së botës përreth, fëmija zhvillon të gjitha aspektet e personalitetit, ka një interes dhe dëshirë për të mësuar rreth botës përreth. Fëmija fillon të kuptojë veçantinë e jetës, edhe në manifestimet e saj më të mrekullueshme. Gjatë kryerjes së veprimtarive njohëse dhe kërkimore të fëmijëve parashkollorë, ngrihet nevoja për të ruajtur, respektuar dhe mbrojtur natyrën.

Aktivitete për fëmijë të vegjël

tema veprimtaritë kërkimore njohëse
tema veprimtaritë kërkimore njohëse

Zhvillimi i lojërave për fëmijët 4 vjeç duhet të bazohet në aktivitetet e fëmijëve me ndihmën e të cilave ata studiojnë dhe mësojnë për këtë botë. Siç e dini, tek fëmijët në këtë moshë, të menduarit vizual-figurativ është kryesori. Prandaj, parimi i dukshmërisë në këtë rast është thjesht i nevojshëm për të mësuar fëmijët e vegjël.

Në procesin e të mësuarit, këshillohet përdorimi i bisedave tematike që përfshijnë figura, ilustrime, copëza, shabllone. Kjo ndihmon për të formuar imazhe më të plota në kujtesën e fëmijës.

Përvojat janë gjithashtu të njohura në mësimdhënie. Ky lloj aktiviteti kombinon dukshmërinë, literaturën dhe prakticitetin. Fëmijët me duart e tyre mund të studiojnë vetitë dhe shenjat e objekteve. Gjatë zbatimit të eksperimentit, fëmija zhvillon të gjitha proceset mendore, në veçanti, të menduarit. Operacionet më të nevojshme - analiza, sinteza dhe krahasimi - zhvillohen në kushte të tilla në mënyrën më të mirë të mundshme.

Një tjetër lloj aktiviteti për fëmijët që ndihmon në zotërimin e hapësirës përreth është një lojë. Kjo është forma më e thjeshtë dhe më e kuptueshme e të mësuarit për një fëmijë. Në lojë, në mënyrë të pavëmendshme, fëmija luan situata që ndihmojnë në qartësimin e vetive dhe qëllimeve të objekteve.

Të gjitha këto aktivitete ndihmojnë një fëmijë të kuptojë këtë botë komplekse.

Format e aktiviteteve kërkimore

Zbatimi i aktiviteteve kërkimore njohëse zhvillohet në disa forma:

  • eksperimentim;
  • hulumtim;
  • mbledhje;
  • dizajn.

Në tre vitet e para, eksplorimi eksperimental i botës është thelbësor për fëmijët e vegjël. Kjo është arsyeja pse fëmijëve u pëlqen shumë të përjetojnë gjithçka dhe shpesh e keqpërdorin atë për të zbuluar mundësitë e saj. Eksperimentimi si metodë plotëson të gjitha kërkesat e nevojshme dhe plotëson format kryesore të të menduarit parashkollor.

Eksperiment hap pas hapi për fëmijë

organizimi i veprimtarive kërkimore njohëse
organizimi i veprimtarive kërkimore njohëse
  1. Deklarata e problemit dhe objektivat e studimit në formën e një situate problemore.
  2. Parashikimi dhe rezultati i mundshëm.
  3. Kryerja e një informimi sigurie dhe sqarimi i rregullave për zhvillimin e sigurt të eksperimentit.
  4. Momente organizative (ndarja e fëmijëve në nëngrupe, zgjedhja e një personi përgjegjës dhe ekzekutimi).
  5. Eksperiment (së bashku me mësuesin).
  6. Vlerësimi i rezultateve të kërkimit.
  7. Duke i rregulluar ato në protokoll.
  8. Shkrimi i përfundimeve.

Organizimi i mjedisit kërkimor në grup

Disa eksperimente kryhen në rrugë dhe nuk kërkojnë atribute shtesë. Për shembull, për të vëzhguar zogjtë shtegtarë ose fryrjen e sythave në pranverë. Por ka edhe eksperimente që kërkojnë materiale shtesë për zbatimin e tyre. Është për akses të vazhdueshëm dhe mundësinë e kryerjes së eksperimenteve sa më shpejt të jetë e nevojshme në dhoma grupi që krijojnë mini-laboratorë ku ruhen atributet e nevojshme.

Mini-laboratorë, nga ana tjetër, ndahen gjithashtu në zona të caktuara. Përkatësisht:

  • zona e ekspozimit të përhershëm të rezultateve përfundimtare të studimit;
  • një vend për ruajtjen e pajisjeve;
  • zona e banimit për rritjen e bimëve;
  • kontejnerë për ruajtjen e materialeve natyrore dhe mbetjeve;
  • zona e eksperimentit;
  • hapësirë për materiale të pastrukturuara (ujë, rërë).

Veçoritë e organizimit të eksperimentit në grupin më të ri

zhvillimi i aktiviteteve për fëmijët në grupin e dytë të vogël
zhvillimi i aktiviteteve për fëmijët në grupin e dytë të vogël

Meqenëse kontigjenti i moshës së fëmijëve në grupin e dytë më të vogël varion nga 3-4 vjeç, ka disa veçori në ndërtimin e klasave.

Fëmijët e kësaj moshe mund të krijojnë marrëdhëniet më të thjeshta shkakësore. Dhe për këtë arsye, kur lind pyetja "Pse?", ata përpiqen t'i përgjigjen vetë. Jo të gjithë fëmijët, pas sprovave dhe gabimeve të shumta, i drejtohen ndihmës së të rriturve. Kjo për faktin se në këtë moshë tek fëmijët mbizotëron kokëfortësia dhe pavarësia. Në këtë pikë duhet të jeni edhe shumë të kujdesshëm, sepse nëse fëmija jep përgjigjen e gabuarnë pyetjen "Pse?" dhe, për rrjedhojë, vendos gabimisht marrëdhënie shkakësore, atëherë idetë e pasakta për botën rreth tij mund të fiksohen në kujtesën e tij.

Në një moshë më të re parashkollore, aktivitetet njohëse dhe kërkimore bazohen në vëzhgimin e natyrës së gjallë dhe të pajetë përmes eksperimenteve dhe eksperimenteve. Për fëmijët, eksperimenti është një konfirmim i të kuptuarit të tyre për botën. Në të vërtetë, pa përvojë praktike, të gjitha konceptet në kokën e tyre mbeten vetëm abstraksione të thata.

Eksperimentimi është një nga mënyrat se si një fëmijë mund të shohë një pamje të botës bazuar në vëzhgimet dhe përvojat e tij. Përveçse është informues, eksperimentimi nxit interesin e fëmijës për kërkime.

Kjo metodë ka avantazhe të dukshme:

  • realiteti i ideve për objektin në studim dhe marrëdhëniet e tij me mjedisin;
  • pasurimi i kujtesës dhe zhvillimi i të gjitha proceseve mendore të fëmijës;
  • zhvillimi i të folurit;
  • akumulim i aftësive mendore;
  • formimi i pavarësisë së fëmijës, aftësia për të vendosur qëllime dhe për t'i arritur ato, për të kërkuar zgjidhje për situata problemore;
  • zhvillimi i sferës emocionale-vullnetare të fëmijës, kreativiteti, aftësitë e punës;
  • shëndet dhe imunitet duke rritur aktivitetin fizik.

Në moshën katër vjeçare, përvojat dhe eksperimentet janë si një lojë me histori. Kjo nënkupton praktikë aktive të fëmijës. Mësuesi i jep atij një komplot të caktuar, i cili e çon në veprimet e nevojshme eksperimentale për të zgjidhur problemin. Mund të ofrohet edhe një rol specifik, i cili përfshin eksperimentimin e fëmijës në kushte të caktuara. Kjo vlen për eksperimentin kolektiv.

Temat kërkimore

Meqenëse organizimi i veprimtarive kërkimore njohëse në një institucion parashkollor duhet të jetë i përshtatshëm me kërkesat e programit, domethënë të sigurohet planifikimi i tij. Ai përmban tema për aktivitete me fëmijët. Ato mund të mbahen si brenda ashtu edhe jashtë. Të gjitha aspektet e aktivitetit të një fëmije të vogël preken.

Temat e aktiviteteve kërkimore njohëse varen nga ndryshimet sezonale në natyrë. Në vjeshtë mund të jenë “Studimi i gjetheve të vjeshtës”, “Përgatitja e kafshëve për dimër” etj. Në dimër mund të jenë “Përcaktimi i temperaturës së shkrirjes së borës”, “Uji i akullt” etj. Temat e pranverës do të jenë: “Studimi fryrja e sythave në pemë", "Rritja e luleve", etj.

Aktivitetet kërkimore zakonisht nuk mbahen gjatë verës, pasi shumë fëmijë nuk shkojnë në parashkollor me rastin e pushimeve. Por kjo nuk do të thotë që zhvillimi i fëmijëve gjatë kësaj periudhe ndalet. Gjatë verës, kjo përgjegjësi bie mbi prindërit.

Planifikimi i punës

veprimtaria kërkimore njohëse e fëmijëve parashkollorë
veprimtaria kërkimore njohëse e fëmijëve parashkollorë

Klasat e mëposhtme mund të përfshihen në planin e veprimtarive njohëse dhe kërkimore të fëmijëve në një institucion parashkollor:

  • "Mbjellja e një qepe dhe vëzhgimi i zhvillimit të saj";
  • "Studimi i gurëve";
  • "Kërkim i degëve të pemës";
  • "Gjethet e vjeshtës";
  • "Bimët e brendshme";
  • "Për djemtë për kafshët";
  • "Unë kam një kotele";
  • "Vjeshtë e Artë";
  • "Magjistari Voditsa";
  • Zogjtë shtegtarë;
  • "Kafshët shtëpiake";
  • "Në oborrin e gjyshes", etj.

Veçoritë e klasave

Aktivitetet njohëse dhe kërkimore në grupin e dytë të vogël përfshijnë klasa me fëmijë. Megjithatë, ka ndryshime në strukturën e tyre. Ashtu si aktivitetet e tjera të programit, ai ka detyra të caktuara. Shumë shpesh, veprimet që duhet të kryhen gjatë mësimit janë të përshkruara.

Fazat e studimit nënkuptojnë ekzekutimin vijues të veprimeve të përshkruara në detyra. Detyrat e një plani të tillë nuk kryhen çdo ditë, pasi ato synojnë një studim të gjatë të temës. Ata përshkruajnë rezultatet e punës së fëmijëve dhe veprimet e tyre të mëtejshme.

Nëse i krahasojmë këto klasa me klasat e zakonshme të planifikuara ballore ose nëngrupore, do të vini re se përmbledhja është shumë më e shkurtër, nuk gjurmon përbërësit kryesorë strukturorë të momentit organizativ, pjesët kryesore dhe përfundimtare. Megjithatë, një tendencë e zgjatur mund të vërehet gjatë ditës. Nëse mësimi i planifikuar zgjat maksimumi 45 minuta, atëherë mësimet mbi aktivitetet njohëse dhe kërkimore në grupin e dytë të vogël mund të gjurmohen në momentet e regjimit gjatë gjithë ditës.

Zogjtë shtegtarë

plani i veprimtarisë kërkimore njohëse
plani i veprimtarisë kërkimore njohëse

Le të japim një shembull të një mësimi. vjeshteAktiviteti kërkimor njohës bazohet në ndryshimet në natyrë dhe kafshë të egra. Fëmijët mësojnë shenjat e vjeshtës dhe sjelljen e kafshëve.

Tema e mësimit: Zogjtë shtegtarë.

  1. Detyrat e synuara: njohja e fëmijëve me konceptin e përgjithshëm të "zogjve shtegtarë" dhe identifikimi i zogjve që i përkasin kësaj kategorie.
  2. Material dhe pajisje: kartelë e ilustruar "Zogj shtegtarë dhe dimërues", material didaktik (seri me foto "zogjtë shtegtarë").
  3. Mëngjes: studim i albumeve, ilustrimeve në libra, enciklopedi.
  4. Biseda me fëmijët gjatë ditës: "Çfarë lloj zogjsh njihni?", "Struktura e zogjve", "Ushqimi i shpendëve".
  5. Lojëra zhvillimore dhe didaktike: "Një-shumë", "Fut fjalën që mungon", "Mendo", "Kujt pjesë e trupit?", "Kujt i ngjan."
  6. Punë individuale: palos fotografi të ndara me Leroy, "Bird Lotto" me Zakhar.
  7. Ecni: vëzhgimi i zogjve shtegtarë, shiu dhe era, pemët pa gjethe, rrobat e kalimtarëve.
  8. Eksperiment eksperimental: "Ndërtimi i një kodre me rërë të lirshme", "Pse ikën rëra?"
  9. Mbrëmje: lojëra edukative dhe didaktike "Gjues zogun", "Gjeni të njëjtin zog", "Gjeni ngjyrën e duhur", "Mblidhni piramidën".
  10. Leximi: A. Barto “A të duhet një harkë?”, E. Blaginina “Fluturo, fluturo larg”, E. Trutneva “Jackdaw”, O. Driz “Moti vetjak”, I. Tokmakova “Pëllumbat”, Elgen E. "Zog".

Rezultati: njohuri dhe aftësi për të klasifikuar zogjtë shtegtarë dhe dimërues, diskutoni ato meprindërit.

Kushtet e lojës

Aktivitetet zhvillimore për fëmijët në grupin e dytë të vogël duhet të organizohen duke marrë parasysh dukshmërinë dhe karakteristikat e moshës së fëmijëve. Për ta bërë këtë, duhet të plotësoni disa kushte:

  • grupi duhet të ketë lodra të të gjitha llojeve dhe madhësive;
  • materialet nga të cilat janë bërë duhet të kenë veti, veçori dhe cilësi të ndryshme;
  • parafernalia e lojës duhet të pajiset plotësisht (fëmijët në këtë moshë nuk e kanë formuar ende aftësinë për të përdorur objekte zëvendësuese ose për të luajtur disa veprime mendërisht);
  • pajisjet e lojës nuk duhet të jenë "për rritje", por duhet të korrespondojnë me një moshë të caktuar.

Pajtueshmëria me këto rregulla kontribuon në zhvillimin e shumëanshëm të fëmijëve dhe përmbushjen e nevojës së tyre për të eksploruar botën përreth tyre.

Një cep vetmie

veprimtaritë kërkimore njohëse
veprimtaritë kërkimore njohëse

Pavarësisht lodrave dhe mjeteve të shumta të nevojshme, është e nevojshme të krijohet një vend në grup për qetësimin dhe veçimin e fëmijës. Atje ai mund të vendosë me qetësi mendimet e tij dhe të konsolidojë informacionin e marrë gjatë ditës.

Ndoshta në këtë kënd fëmija do të dëshirojë të kryejë një lloj përvoje kërkimore. Për këtë arsye rekomandohet kombinimi i këtij këndi me një cep të natyrës. Meqë ra fjala, për dizajnin e tij, ju mund të përdorni lulet që rriten fëmijët në procesin e aktiviteteve kërkimore njohëse.

Bimët, veçanërisht ato për të cilat fëmija ka vënë dorën, i shtojnë qetësinë. gjithashtu nëkënde të tilla rekomandohet të keni lojëra me ujë dhe rërë. Kur fëmijët të mësojnë vetitë e tyre në klasë, ata do të jenë të kënaqur ta përsërisin vetë këtë përvojë në një cep vetmie.

Mobiljet në këtë cep duhet të jenë të buta dhe të rehatshme, të favorshme për një studim të qetë të karakteristikave të reja të objekteve. Për të rritur efektin edukativ të kësaj zone, rekomandohet vendosja e albumeve dhe revistave me zogj, kafshë dhe insekte. Për shembull, nëse këtë javë keni parasysh vetitë dhe shenjat e dimrit, mund të vendosni një album të ilustruar me piktura të artistëve të famshëm që pikturojnë peizazhe dimërore në një tavolinë kafeje në qoshe.

Në një mjedis të qetë, çdo informacion mbahet mend më mirë.

Recommended: